16 Nisan 2015 Perşembe

MEN FASHİON TRENDS SPRİNG/SUMMER 2015


Dolce & Gabbana’s Torero Collection 

 Dolce & Gabbana Matador Koleksiyonu

Ole! 2015 is the year in which Dolce&Gabbana celebrate the Spanish influence with ethnic designs with inspiration from toreadors designed to majolica print suits and bright coloured tailoring.

Ole! 2015 Dolce & Gabbana 'nın matadorlardan ilham alarak tasarladığı çini baskılı elbise ve parlak renkli giysilerle İspanyol etkisini etnik tasarımlarıyla kutladığı bir yıl. 

 Double Denim / Tamamen Kot

The cowboy style came for spring/summer 2015 with denim jackets and shirts worn with jeans. At Prada and Burberry's catwalks denim coats, jackets and jeans exhibited.

Kovboy tarzı denim kot ceket ve gömlekle kot pantolon kombini ilkbahar / yaz 2015 için geri geldi. Prada ve Burberry podyumlarında kot ceket ve pantolonlar sergilendi.

Suits /Takım Elbiseler

As you might expect, this is a trend which wearing with colorful tuxedo suiting and horizontal striped double breasted jackets at fashion shows. 

Tahmin edebileceğiniz gibi moda gösterilerinde rengarenk smokin takım elbiseler ve yatay çizgili kruvaze ceketlerle giyilen bir trend.

Prints Charming /  Büyüleyici Baskılar

Prints are everywhere in menswear for spring/summer 2015 as this spring designs are a little bit more creative. Block-colour over suits, intricate mosaic tile prints.

2015 İlkbahar / Yaz erkek modasında her yerde gördüğümüz baskılar, bu bahar biraz daha yaratıcı tasarımlarla sezon modasında yerini alıyor . Takım elbise üzerinde blok renkler ve karmaşık mozaik çini baskılar var.

Florals / Çiçekli

Floral is once again integral to the wardrobe for 2015. We saw florals inspired by African landscapes to sportswear including bomber jackets, tees, shorts 1970s lightweight knitwear on show.

Çiçekli tasarımlar yeniden gardırobun ayrılmaz bir parçası. Afrika bölgesinin çiçeklerinden esinlenerek  tasarlanan bombacı ceketler , tişörtler, şortlar ve 1970'lerin hafif trikoları moda şovlarında yerini aldı. 

Extremely White / Bembeyaz

White is the biggest trendy colour of the season. White suits, shorts and sportswear make a big impact in the Spring Summer 2015 collection.

Beyaz sezonun en moda rengi. Beyaz; takım elbiseler, şortlar ve spor giyimde İlkbahar Yaz 2015 koleksiyonunda büyük bir etki yapıyor.

Get Artistic / Sanatsal 

Artistic prints will be galore next summer fashion as figurative and abstract pattern. 

Sanatsal baskılar figüratif ve soyut desenlerle önümüzdeki yaz modasında bolca yer alacak.

Patterns / Desenler 

Patterns are back: polka dots, vertical stripes, zig zags and more. Patterns wearing rule as them all over, like in a suit, or a more casual pieces. Don’t be afraid to mix them either.

Desenler geri döndü: Lekeli, dikey çizgili, zigzag ve daha fazlası. Desenlerin giyim kuralı baştan aşağı desenli bir takım elbise ya da daha günlük parçalarla kombinlemek. Desenli parçaları karıştırarak giyinmekten korkmayın.


Bomber Jackets /Bombacı Ceketleri

 Bomber jackets are so fashion in a few season. Probably it comes in all shapes and sizes for next summer and will continue to do so for many years to come.

Bombacı ceketler birkaç sezondur oldukça moda. Muhtemelen bütün formları ve bedenleriyle gelecek yaz ve yıllar için de de moda olmaya devam edecek.


 3D Effects / 3D Etkileri 

Creativity goes large with 3D effects in the Spring Summer 2015 collections. This major trend with new forms as embossing and quilting.

2015 İlkbahar /Yaz koleksiyonlarında 3D efektleriyle yaratıcılık ön planda. Kabartma ve kapitone gibi yeni formlarıyla önemli bir trend.

   

Shining Bright / Işıltılı Parlaklık

This season men have style as looks shiny like stars.

Bu sezon erkekler yıldızlar gibi parlak bir stile sahip olacak gibi görünüyor.

Yellow / Sarı

Bright yellows are so popular in new collections. This is a beautiful and eye-catching color so a yellow piece must have in your wardrobe. 

Parlak sarılar yeni koleksiyonlarda oldukça popüler. Bu güzel ve göz alıcı renge sahip bir parça mutlaka gardırobunuzda yer almalı.


 Stripes / Şeritler

A mainstay of both the casual and formal sides of our wardrobe, stripes are (as usual) big trends for SS15. But they came with more modern designs in new season.

Gardıropların rahat ve resmi parçası olan şeritler her zamanki gibi 2015 ilkbahar/yaz modası için büyük trendlerden fakat sezonda daha modern tasarımlarla karşımızda.


Boxy Shorts

And one of the biggest 2015 /Spring/Summer trends are these boxy shorts.

Ve 2015 / İlkbahar / Yaz sezonunun en büyük trendlerinden biri de boxer görünümlü bu şortlar.
Adidas Shoes

 This is just a prediction as looking to the catwalks, but I really think that the Adidas will be casual sneaker of 2015.


Bu sadece 2015 podyumlarına bakarak söylenen bir tahmin fakat gerçekten Adidas yılın spor ayakkabısı olacak gibi görünüyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder