6 Ekim 2013 Pazar

Leather (Caiman) 2013-2014 FALL/WİNTER FASHİON

Leather (Caiman)

LEATHERS (100 % Caiman)
When it comes to leather for this season and next season top of leather fashion is crocodile details. Next winter tames this wildly luxurious trend and succumbs to its seductive style. Wear crocodile leather in its natural form, as seen at Hermès and Prada, or in creamy pastels like the croco seen at Louis Vuitton.
Leather and Reptile Skins: For yet another season leather and reptile skins come to be a leading trend. This season, however, a head-to-toe crocodile look is the winner. Some designers, like Hermès and Prada, used the natural color of crocodile skin, while others brought the trend of pastel colored crocodile skin clothing. Crocodile skin was used a lot in the 13/14 fall-winter collections of Louis Vuitton, Burberry Prorsum, Diane von Furstenberg, Jean Paul Gaultier and many others.
Patent leather is also a big hit this cold season. It was spotted at Versace, Burberry Prorsum, Topshop Unique and Jonathan Saunders. Besides the ordinary form of latex, transparent latex also comes to be a provocative trend for fall 2013. It was especially used for creating dresses, trench coats and raincoats. Lacoste, Burberry Prorsum and Felder and Felder are some of the designers, who brought the trend of transparent latex.
Animal Prints: Animal prints are an inexhaustible topic, a trend that is definitely timeless, at least as far as the Roberto Cavalli brand exists. For fall 2013, leopard patterns and snake skin prints have been widely used by Angelo Marani, Burberry Prorsum and, of course, Just Cavalli…
Bu sezon ve gelecek sezon için deri denildiğinde akla ilk gelen timsah derisi parçalar. Önümüzdeki kış da bu baştan çıkarıcı ve lüks trend modayı ehlileştirilecek. Timsah derisini doğal formda ilk olarak Hermes ve Prada da ve pastel tonlarıyla Louis Vuitton da görüyoruz.
Deri ve Sürüngen Derileri: Diğer sezonda da deri ve sürüngen derileri moda trendlerinde başı çekecek. Bununla birlikte bu sezon zirveyi timsah derisi kaptı. Hermes ve Prada gibi bazı tasarımcılar timsah derisinde doğal renkleri kullanırken diğerleri ise pastel renkli timsah derisi giyisileri moda dünyasına taşıyor. 13/14 sonbahar-kış sezonunda timsah derisi Louis Vuitton, Burberry Prorsum, Diane von Furstenberg, Jean Paul Gaultier ve diğer pek çok koleksiyonlarında kullanılıyor.
Rugan da bu soğuk sezonda çarpıcı bir trend olarak yer alıyor. Bu trend öncelikle Versace, Burberry Prorsum, Topshop Unique ve Jonathan Saunders da göze çarptı. Lateksin sıradan formunun yanı sıra, şeffaf lateks de 13′ sonbaharında kışkırtıcı bir trend olarak özellikle elbiseler, trençkotlar ve yağmurlukları oluşturmak için kullanıldı. Lacoste, Burberry Prorsum ve Felder şeffaf lateks trendini getiren tasarımcılardan bazıları...
Hayvan Baskılar: Hayvan baskılar bitip tükenmez bir konu, en azından bildiğim kadarıyla Roberto Cavalli markası var olduğu sürece kesinlikle zamansız bir trend olarak moda dünyasında var olacaktır. 13′ Sonbaharında  leopar desen ve yılan derisi baskıları yaygın olarak Angelo Marani, Burberry Prorsum ve,, Just Cavalli tarafından kullanılmış…
                                                                                         

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder