6 Ekim 2013 Pazar

Metallic (metallic mesh) 2013-2014 FALL/WİNTER FASHİON

Metallic (metallic mesh)

METALLİC/ METALLİC MESH
There’s no better way to dazzle this season than with gold, silver and bronze trends. Forget drizzly autumn rain and gale force winds, this hard-wearing trend is game whatever the weather Shine! ;)
Seen at Anthony Vaccarello, Chloé and Paco Rabbanne, a medieval trend for next season has developed, featuring armor-inspired mesh pieces. Shiny metallic colors, metallic fabrics and details flawlessly get transferred from the warm season to fall 2013… Metallic hues were used in the collections of Marc Jacobs and Milly. The metal – metal mesh, chain-mail fabric or chains are used in designs of the collections of women’s clothing fall-winter 2013-2014. Designers also used metal meterials in the collection of accessories. There are so many options of original metal accessories: bags, belts and shoes made of materials coated with metallic of different colors!
 Bu sezon göz kamaştırmak için altın, gümüş ve bronz trendinden daha iyi bir yol yok. Çiseleyen sonbahar yağmurlarını ve kuvvetli rüzgarlarını unutun ve bu trendle hava nasıl olursa olsun siz Parlayın! ;)
Anthony Vaccarello, Chloé ve Paco Rabbanne bakıldığında gelecek sezon için zırhtan esinlenen örgü parçaları içeren metallerle bir ortaçağ trendi geliştirildiğini söyleyebiliriz.
Parlak metalik renkler, metalik kumaşlar ve kusursuz ayrıntılarıyla 2013 sezonunu ısıtan bir akım…Metalik tonlar Marc Jacobs ve Milly koleksiyonlarında da yer alıyor.
Metal trendi; metal örgü, zincir- kumaş veya zincirler ile kadın giyiminin sonbahar-kış 2013-2014 koleksiyon tasarımlarında kullanılmış. Tasarımcılar ayrıca aksesuar koleksiyonunda da metal meteryalleri kullanmakta. Bu trendi yakalamak için farklı renklerde metal ile kaplı malzemelerden yapılmış çanta, kemer ve ayakkabılar ile orijinal metal aksesuarı kullanmak gibi pek çok seçenek mevcut.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder